سرنوشت «فارسی ۱» در انتظار دیگران 

اقتدارپرس/ متن پیش رو در جوان منتشر شده و انتشار آن به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست.

مجری برنامه «چندشنبه‌ها با سینا» شبکه «فارسی۱» ، در برنامه جمعه شب خود، خبر از تعطیلی این شبکه ماهواره‌ای داد. وی بدون اینکه دلیل تعطیلی شبکه را بگوید، صرفاً به اینکه هفته بعد آخرین برنامه‌اش را در این شبکه خواهد داشت و شبکه تعطیل خواهد شد، اشاره کرد؛ اشاره‌ای که شاید یک شوخی بانمک با بینندگان این شبکه باشد و شاید هم این شبکه برای همیشه قرار است تعطیل شود!

به غیر از این ادعا، نه وب‌سایت این شبکه تلویزیونی و نه صفحات رسمی‌اش در شبکه‌های اجتماعی اشاره‌ای به تعطیلی قریب‌الوقوع «فارسی۱» نداشته و همین موضوع امکان اینکه کل ماجرا یک شوخی باشد را تقویت می‌کند، اما بینندگان «فارسی۱» این خبر را جدی گرفته‌اند.
فارسی ۱ 

سعد محسنی، تبعه افغانی‌تبار استرالیا که به مرداک افغانستان شهرت پیدا کرده است، ابتدا در استرالیا با حضور اقوامش وارد کار رسانه شد و در سال ۲۰۰۲ میلادی اقدام به تأسیس یک شبکه رادیویی کرد. 

سعد در سال ۲۰۰۳ و بعد از سقوط دولت طالبان در افغانستان حاضر شد و گروه رسانه‌ای «موبی» را تشکیل داد و بعد از آن بود که شبکه‌های مختلف تلویزیونی با مدیریت گروه رسانه‌ای موبی شکل گرفت. 

اولین شبکه تلویزیونی سعد محسنی «طلوع» بود که برای افغانستان برنامه پخش می‌کرد. شبکه طلوع بعد از خفقان طالبانی اقدام به پخش فیلم‌ها و برنامه‌هایی کرد که از نظر جامعه مذهبی افغانستان مصداق ترویج فحشا بود.
احمدعلی جبرئیلی، روحانی شیعه در شهر هرات معتقد است شبکه «طلوع» به دنبال فتنه‌انگیزی در این کشور مسلمان است. محسنی سپس شبکه «لمر» را به زبان پشتو راه اندازی و در سال ۲۰۰۸ میلادی در امارات «فارسی۱» را تأسیس کرد. هم‌اکنون گروه رسانه‌ای موبی حتی در آفریقا نیز شبکه تلویزیونی راه‌اندازی کرده است. 
وب‌سایت شبکه «فارسی۱» در معرفی شبکه آورده است: «فارسی۱ از اول آگوست ۲۰۰۹ شروع به فعالیت کرده و اولین کانال تلویزیونی است که برای کیفیت برنامه‌های سرگرم‌کننده دوبله شده به فارسی اهمیت خاصی قائل است. کانال تلویزیونی فارسی۱ برنامه‌های متفاوتی را از سراسر نقاط جهان مانند امریکا، امریکای جنوبی و آسیا دوبله و پخش می‌کند.» 

دوبله‌های اولیه این شبکه به شدت آماتوری و بی‌کیفیت بود، اما صرفاً پخش فیلم و سریال به زبان فارسی بود که «فارسی۱» را در مدت کوتاهی به یکی از مشهور‌ترین شبکه‌های ماهواره‌ای در بین فارسی‌زبان‌ها تبدیل کرد. البته اکنون با حضور شبکه «GEM» و استفاده این شبکه از دوبلور‌های داخلی و دوبله‌های حرفه‌ای‌تر، جایگاه «فارسی۱» از دست رفته است. 
مشکلات مالی عامل تعطیلی!

در بیشتر کامنت‌هایی که مخاطبان «فارسی۱» در صفحات اجتماعی این شبکه منتشر کرده‌اند، علت تعطیلی این شبکه مشکلات مالی عنوان شده است. برخی دیگر هم از این متعجبند که چطور یک گروه رسانه‌ای متمول که قادر است چند شبکه را همزمان اداره کند با مشکل مالی روبه‌رو شده و می‌خواهد «فارسی۱» را تعطیل کند! جالب است که چند کامنت‌گذار از مدیران این شبکه پرسیده‌اند که چطور یک نفر ۳۰ سال است شبکه تلویزیونی‌اش را سرپا نگه داشته، اما آنها نمی‌توانند! 
از نظر این افراد شبکه‌های لس‌آنجلسی به‌رغم مشکلات مالی توانسته‌اند با جذب آگهی و تبلیغات خود را سرپا نگه دارند، ولی شبکه‌ای که پشتیبانی مالی دارد قادر به تأمین هزینه‌هایش نیست! 

اگر صرفاً مشکل «فارسی۱» باشد، این شبکه اولین تلویزیون ماهواره‌ای فارسی زبان نیست که به خاطر مشکلات مالی تعطیل خواهد شد. پیش از این نیز چند تلویزیون لس‌آنجلس با چنین مشکلی روبه‌رو شده و نتوانسته‌اند حتی با درخواست اعانه و صدقه از بینندگان‌شان به حیات خود ادامه دهند. 

جالب است که «فارسی۱» مانند «GEM» رابطه نزدیکی با شیخ‌نشینان جنوب خلیج فارس دارد و شاید قطع کمک‌های مالی دولت‌های عربی به این شبکه باعث شده باشد که «فارسی۱» قید حضور در جمع ماهواره‌ای‌ها را بزند؛ سرنوشتی که ممکن است گریبان «GEM» را نیز بگیرد و مهم‌تر اینکه شاید اساساً علت تعطیلی احتمالی، مسائل مالی نباشد بلکه علت یا علل دیگری داشته باشد 

محمد رضا بیهقی 

منبع روزنامه جوان

You May Also Like