اقتصاد مقاومتی باید به باور و رفتار ملی تبدیل شود

اقتصاد مقاومتی باید به باور و رفتار ملی تبدیل شود

فرید صمدایی مدیر عامل اتحادیه دهیاریهای استان مازندران در گفت‌وگو با اقتدارپرس، با اشاره به پیام نوروزی رهبر معظم انقلاب با عنوان«اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» در سال جدید، گفت: رهبر معظم انقلاب با انتخاب شعار “اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل “مسئولیت افراد را نسبت به تلاش و کوشش مضاعف در زمینه تحقق این شعار که تنها نسخه نجات بخش اقتصاد کشوراست را بیشتر کرده استواین برای چندمین بار است که ایشان بر اقتصاد مقاومتی تاکید می‌کنند و می‌فرمایند که «اقتصاد مقاومتی» علاج مشکلات اقتصادی و پاسخ به مطالبات مردم است. و حال باوجود ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سال گذشته، باید توجه داشته باشیم که علت تکرار این شعار چیست.!

وی گفت: معظم‌له «تولید داخلی»، «ایجاد اشتغال و رفع بیکاری»، «تحرک و رونق اقتصادی و مقابله با رکود» را از مسائل اصلی کشور دانستند که این نشان می‌دهد ایشان به مشکلات مردم کاملا آگاه هستند و راه حل این مشکلات نیز که همان اقتصاد مقاومتی است را در مقابل دولتمردان و ملت قرار دادند و تنها نیاز است که مسئولان  و مردم به آن درست عمل کنند.

صمدایی تاکید کرد: ما اگر سخنان مقام معظم رهبری را چراغ راه قرار دهیم راه خود را گم نخواهیم کرد. ایشان تاکید کردند که اگر ملت، دولت و همه مسئولان بتوانند در مسئله اقتصاد کارهای درست، بجا و متقنی انجام دهند، امید می‌رود که این کارها در مسائل دیگر همچون «مسائل و آسیب‌های اجتماعی» و «مسائل اخلاقی و فرهنگی» نیز تأثیرگذار باشند. و این مسئله وظیفه همه را برای انجام کارهای درست اقتصادی سنگین‌تر می‌کند.
وی تصریح کرد: ازکلیدی ترین مولفه های اقتصاد مقاومتی می توان به سهموضوع سیاست، و اقتصادفرهنگاشاره نمود به نحوی که درهمه جوامع سه موضوع سیاست،فرهنگ و اقتصاد مکمل یکدیگرند به صورتی که نمیشود از اقتصاد و اقتصاد مقاومتی صحبت کرد اما از اقتضائات نظام سیاسی غافل شد و نمی توان از اقتصاد و سیاست حرف زد اما به نظام فرهنگی توجه نکرد.همانگونه که رهبری در طی سالهای گذشته شعارهای سال را نیز بر همین مبنا قرار داده بودند.

صمدایی در بخش دیگری از سخنانش، ایجاد روابط سالم بین اجزا برای اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی را از وظایف تمام مدیران دلسوز نظام دانست و گفت: باید از کارآفرین، کارگر، کارفرما، خوشه های تولید از روستا تا کلان شهرها، مصرف کنندگان برای افزایش رونق، اشتغال و تولید حمایت کرد.

صمدایی نقش امنیت را در تحقق اهداف کلان کشور مؤثر خواند و گفت: یکی از موضوعات مهمی که باید در کشور موردتوجه قرار گیرد، تحقق اهداف و آرمانهای اقتصاد مقاومتی به‌صورت علمی و عملی است؛ زیرا برای داشتن کشوری توسعه‌یافته نیازمند اقتصاد مقاوم هستیم و این مهم تصمیمهای جدی را می‌طلبدزیرا اقتصاد مقاومتی، اقتصادی است که به ملت‌ها اجازه می‌دهد حتی در شرایط فشار نیز رشد و بالندگی خود را حفظ کنند.

وی رسالت رسانه‌ها در فرهنگ‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را سنگین دانست و خاطرنشان کرد: اقتصاد مقاومتی باید در جامعه تبدیل به گفتمان، به یک باور و رفتار ملی نیز تبدیل شود و همه آحاد مردم باور داشته باشند که این نسخه تنها راه نجات اقتصاد کشور است.

وی با تاکید بر اینکه ایجاد زمینه‌های فرهنگی و زیرساخت‌های لازم برای تحقق اقتصاد مقاومتی امریضروری است،ادامه داد: علی‌رغم اینکه مصرف‌کننده در خرید محصولات حق انتخاب دارد، اما ترویج فرهنگ مصرف کالای داخلی از مصادیق اقتصاد مقاومتی استوتحقق شعار سال در میدان عمل نیاز به بسترسازی گسترده در فضای جامعه و گفتمان سازی داردو یکی از مسائل مهم در اقتصاد مقاومتی موضوع صرفه جویی و اصلاح الگوی مصرف است، در واقع می توان گفت اولین و مهم‌ترین قدم برای اصلاح نظام اقتصادی، اصلاح الگوی مصرف است بنابراین اصلاح الگوی مصرف خانواده، آغازی برای اصلاح تولید و به طور کلی، اصلاح نظام اقتصادی کشور است. بنابراین هر فردی باید برنامه‌ای عملی برای تحقق شعار سال داشته باشد و این نیازمند آغاز از خود و درون خانه خود است در حقیقت یک وظیفه شرعی و ملی است و امید است که هر یک از افراد جامعه با درک این وظیفه و انجام اقدامات عملی مداوم و تاثیرگذار خود بتوانند کشور را به یک قطب مهم اقتصادی تبدیل کرده و ریشه مشکلات اقتصادی جامعه را بخشکانند.

مطالب مرتبط