مهاجرت یک سوم روستاهای کشور

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور بااشاره به وجود بیش از ۹۶ هزار روستا و آبادی در کشور گفت: در ۵۰ سال اخیر ۳۴ هزار روستا و آبادی در کشور تخلیه‌شده است.

ناصر زرگر در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تخلیه ۳۴ هزار آبادی و روستا در نیم قرن اخیر، شمار جمعیت حاشیه‌نشین کشور را ۱۱ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: همچنین ۹ میلیون نفر ساکنین مناطق فقیرنشین شهری هستند.

وی اظهار داشت: بعد از انقلاب اسلامی علیرغم رشد خدمات در روستاها، شتاب مهاجرت بیشتر بوده است و نرخ جمعیت در حاشیه شهرهایی مثل تهران ۶.۴ درصد، در مراکز استان‌ها بالای چهار درصد و حاشیه شهرهای متوسط بالای سه درصد بوده است.

وی نرخ رشد جمعیت در روستاها را در پس از انقلاب اسلامی منفی ۶۵ درصد بیان کرد و گفت: این وضعیت در مناطق مرزی بدتر است.

معاون امور سرمایه‌گذاری فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور ادامه داد: متأسفانه نظام برنامه‌ریزی کشور از گذشته تاکنون و تخصیص منابع نادرست بوده است و صحیح عمل‌نکرده است.

زرگر یادآور شد: بااینکه ۲۸.۶ درصد جمعیت کشور روستایی و عشایر هستند ولی منابعی که تخصیص داده می‌شود، ناچیز است و در سال گذشته از کل بودجه کشور سهم روستاها چهار درصد بوده است ولی اگر بودجه شرکت‌ها و غیره را حذف کنیم این سهم به ۱۵ درصد می‌رسد.

file_108707

نظام برنامه ریزی کشور شهری است

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی کشور با عنوان اینکه نظام برنامه‌ریزی در کشور به شهر محدود و متمرکزشده است یادآور شد: انقلاب صنعتی در ایران با دیگر کشورها تفاوت دارد و با آینه جامعه روستایی تولید می‌کند اما فرآوری، شبکه فروش، صادرات و غیره در دست شهر است.

زرگر عدم تطبیق برنامه‌ریزی را ازجمله مشکلات و موانع بیان کرد و گفت: باید زنجیره ارزش در روستاها و در پهنه گسترده ایران شکل گیرد و باید چرخه زنجیره را عوض کنیم و طرح‌های اقتصادی و زنجیره ارزش به سمت روستاها منتقل شوند.

وی با عنوان اینکه در ۲۲ استان کشور هزینه‌های زندگی از درآمدها بالاست، حاصل آن را فقر، مهاجرت و غیره بیان کرد و گفت: طبق بررسی‌ها از هر چهار دانش‌آموز شهری یک نفر و از هر ۹ دانش‌آموز روستایی یک نفر وارد دانشگاه می‌شوند و این نشان می‌دهد که کیفیت زندگی و تحصیل نیز متأثر از مسائل مختلف است.

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور با اظهار اینکه دولت‌ها از جناحی که در کشور روی کارآمدند توجهشان به مناطق روستایی کم بوده است تصریح کرد: مدل‌های ذهنی توسعه دولت‌ها شهر محور است وباید در نظام برنامه‌ریزی و حوزه درآمد، بازگشت ارزش‌افزوده اقتصادی به روستا و افزایش کیفیت زندگی آنان تلاش کنیم.

لزوم شناسایی ظرفیت ها و خلاء های روستاهای کشور

ناصر زرگر با عنوان اینکه باید ظرفیت ها ها و خلاءهای روستاها را شناسایی کنیم، شناسایی فناوری‌های بومی روستایی را ازجمله برنامه‌ها برشمرد و گفت: به‌عنوان نمونه بازی‌های بومی ازجمله ظرفیت‌های مناطق روستایی به شمار می‌رود و در این راستا، در مازندران ۱۱۴ بازی بومی و محلی وجود دارد که بخشی از آن از بین رفته و باید احیا و تبدیل به پول و ارزش اقتصادی شود و بخشی نیز باید در قالب فناوری‌های نو، احیا شود.

معاون امور سرمایه‌گذاری، فرهنگی و اجتماعی مناطق محروم کشور، موسیقی محلی و بومی را از دیگر ظرفیت‌های مناطق روستایی ایران برشمرد و گفت: روستاهای ایران دارای غنا و جاذبه‌های موسیقیایی است که می‌توان با شناسایی این ظرفیت‌های عظیم، زمینه بومگردی را فراهم کنیم.

وی رقص‌های محلی ایران را برگرفته از مفاهیم متعالی و انسانی مطرح کرد و گفت: این مسئله نیز جزو ظرفیت‌هایی به شمار می‌رود.

معاون امور سرمایه‌گذاری مناطق محروم کشور با اشاره به ظرفیت گیاهان دارویی و طب سنتی در روستاها یادآور شد: به‌عنوان نمونه ۸۴ درصد زعفران دنیا را ایران تولید می‌کند اما گردش مالی ما ۵۰۰ میلیون تومان از ۸.۲ میلیارد دلار گردش مالی زعفران در جهان و بسیار ناچیز است.

مطالب مرتبط