اهمیت آموزش در رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی

ابتدا درود فراوانم را نثار راست قامتانی میکنم که خمیدند تا ما کم نیاوریم خم نشیم از شهدای کربلا تا شهدای دفاع مقدس و اینک  مدافعان حرم همانانی که رفتند تا ما بمانیم از همه چیز از مادیات و لذتهای دنیوی گذشتند که گاهی انسان هایی برای آن حاضرند ملتهایی را قربانی کنند. پیشاپیش گرامی میدارم یاد و خاطره ی بنیان گذار و معمار کبیر انقلاب اسلامی و شهدای قیام ۱۵خرداد سال ۱۳۴۲ را و به همین مناسبت خدمت همه مردم ایران تسلیت عرض مینمایم.

افزایش جمعیت و همه گیر شدن زندگی ماشینی این ضرورت را ایجاد کرده تا افراد برای مواجه نشدن با هرج و مرج و بی هنجاری ها به رعایت اصول و شاخص های شهروندی به عنوان جزیی از فرهنگ اجتماعی ملزم شوند. بی گمان این اصول و شاخص ها در مقوله ی احترام به افراد جامعه و محیط متمرکز میشود. رانندگان و مالکان انواع وسایل نقلیه هم این را باید بدانند که تحت لوای سه نوع کاربری در عرصه ترافیک به رتق و فتق امور می پردازند.اگر قرار باشد هرکس به خود اجازه دهد هر وسیله ی نقلیه ای را براند در هر کجا و هر طوری که دلش بخواهد براند ، هر نوع وسیله ای را در سطح راه حرکت دهد، هر کجا بپیچد،توقف کند ، ترمز بزند و… سنگ روی سنگ بند نمی شودو جانهایی که از قبل این بی سر و سامانی ،بی انگیزه و بی هدف از دست برود.

 

برکسی پوشیده نیست ، برای آنکه رفت و آمدمان با نظم باشد و حقوق دیگران از بین نرود و شاهد اشکبار شدن چشمانی نباشیم و رخت عزا به تن کسی نپوشم هیچ چیزی نمی خواهد مگر ، رعایت یک سری مقررات که فقط و فقط  برای جلوگیری از اتلاف وقت وقت ، بی نظمی ، رفتارهای پرخطر و حادثه آفرین ،ضرر و زیان مادی و معنوی ،از بین رفتن سرمایه های مالی و جانی و… تحت  عنوان آیین نامه راهنمایی و رانندگی وضع می گردد و برای همگان اعم از مالکین ، مسئولین ، رانندگان و عابران پیاده لازم الاجراست. و همه  بر اساس کلکم راع کلکم مسئول عن رعیته باید در این زمینه مسئولیت پذیر و پاسخگو باشیم و با افزایش اطلاعات رانندگی و اجرای قوانین در این خاک پاک بذری به جز مهر و محبت و عشق بع دیگران نکاریم.

 

بی توجهی به قوانین جاری کشور سبب گسترش فسادهای گوناگون اجتماعی و اخلاقی و تجاوز به حقوق دیگران میگردد. بنابراین می طلبد شهروندان قانومدار تا حدودی خود در مقابل قانون شکنان عکس العمل نشان داده با تذکر لسانی انزجار خود را نشان دهند. از دستگاه های مسئول بخواهند تا در موردی که دل آزار و چهره عمومی شهر را زشت مینماید تدبیری بیاندیشند.

بحث دیه با افزایشی که پیدا نموده است (۲۵۳) میلیون تومان در ماه های حرام حتما رانندگان قبل از حرکت به اعتبار بیمه نامه های شخص ثالث توجه ، هرگز بدون بیمه حرکت ننمایند، نسبت به اخذ الحاقیه و ارتقا تعهدات آن اقدام نمایند.

 

فصل کشاورزیست. طبیعتا تردد انواع وسایل نقلیه زمینی و کندرو به حضور وسایل کشاورزی و عابران پیاده و موتور سیکلت در سطح راه های استان اعم از روستایی و بین شهری زیادتر از سایر فصول سال است لذا رانندگان باید با دقت و توجه و سرعت بسیار مطمئن و ایمن برانند.

هشداری هم به رانندگانی که با پلاک دیگران رانندگی می کنند و علیرغم اینکه خودرو را خریداری نمودند اما متاسفانه برای تعویض پلاک آن اقدامی نمی نمایند بزودی در طرحهای عملیاتی برخورد جدی صورت خواهد گرفت.

در خصوص اجرای ماده ۸۹ آییین نامه در تصادفات خسارتی و در اجرای ماده ۴ قانون اصلاح قانون بیمه شخص ثالث در سال جاری (۱۳۹۵) در صورتیکه طرفین تصادف فقط دچار خسارت مال شوند بدون ترسیم کروکی توسط کارشناسان راهور، و با مراجعه ی طرفین به شرکت بیمه مقصرین حوادث رانندگی تا مبلغ شش میلیون و سیصد و سی هزار تومان قابل پرداخت است.

اما در خصوص اداره آموزش و فرهنگ ترافیک ۱۵ سال همزمان با تاسیس این اداره از افسر آموزش شروع بکار نمودم تا اینک که بعنوان ریئس این اداره در پلیس راهور استان مازندران منصوب شدم و حوزه ی کاری ما براساس نیاز اجتماع و بررسی نیازمندیهای گروه های مختلف سنی برنامه ریزی هدفمند می شود لذا در صدد آنیم آسیب ها و خطراتی که در کمین این گروه ها  است را با ارائه ی خدمات آموزشی برای اقشار مختلف جامعه شناسایی و رفع نماییم که درین راه یاری و کمک همه ی اقشار را می طلبد.

بهرحال آموزش های من و مجموعه همکارانم که در همه شهرهای استان مازندران فعالند در بخش مهدهای کودک با همکاری بهزیستی ، مقاطع مختلف تحصیلی اعم از مراکز پیش دبستانی ،ابتدایی،متوسطه اول و دوم ،فنی حرفه ای و هنرستان ها با همکاری خانواده بزرگ آموزش و پرورش در بخش تهیه خبر ،کارشناسی و اطلاع رسانی با همکاری بسیار خوب عزیزانم در صدا و سیمای مرکز مازندران ،همین موضوع با همکاری اهالی رسانه و خبر دوستان ،خبرنگاران مجلات، روزنامه،مطبوعات،ماهنامه ،هفته نامه و در یک کلام اهل قلم و هدایت ومسیر دهی سر دبیران،مدیر مسئولان و همچنینسایر دوستانی که برحسب احساس مسئولیت و هم نوع اندیشی و زندگی شیرین و مسالمت آمیز را در جامعه میخواهند ،دوستداران فرهنگ و ادب و هنر ،بله!هنر ،چرا؟ چون راننده ،عابر خوب، سرنشین خوب و نهایتا شهروند خوب بودن ،یک هنر بسیار ارزشمند است.

و میخواهم درین هنر همه گوی سبقت را حتی از اهلش و پلیس هم بربایند یادم رفت سراهای تداوم شهرداری و در راس آن سازمان حمل و نقل ترافیک که بستر را برای احیای قانون رفت و آمد و حضور کارشناسان ما برای ارائه ی خدمات آموزشی به مادران ، پدران و کودکان محیا می کنند تشکر ویژه ام را طی همین مجال داشته باشم و از همه مردم شریف بخواهم تا هر گونه که میتوانند یاری کنند . در مجموع این همکاری ها بیش از سه میلیون دقیقه به نفر در سال گذشته آموزش های مختلف داده شد.

تهیه و تنظیم: سرهنگ ۲  سید مرتضی موسوی رئیس اداره آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهنمایی و رانندگی استان مازندران

مطالب مرتبط