ویژه نامه ولادت مولود کعبه،یعسوب الدین امیرالمومنین علی بن ابی طالب (ع)/ تهیه وتنظیم سیدمجتبی علوی

مولود کعبه

اقتدارپرس/ ای خدای علی, که فقط او را در خانه‌ی خود به دنیا آورده‌ای؛این علی بن ابیطالب(ع) کدامین وجود قِدیسی است که هنگام تولد، مادر او را به خانه بیت الله دعوت می‌کنی,و از مسجد الحرام به کعبه‌اش می‌بری؟و آن گونه می‌بری که همه بدانند تو او را فراخوانده‌ای!ولادت امیرالمؤمنین(ع) در کعبه معجزه‌ای است که سابق و لاحقی نداشته، و فضیلتی مخصوص اوست.داستان ولادت آن حضرت یک معجزه نیست، بلکه بیش از چهل معجزه به وقوع پیوسته، تا صبح میلادش رخ نموده است.


داستان ولادت امیر مومنان حضرت علی بن ابی طالب (ع)◄توپترینها►


وقایع روزهای قبل از ولادت۱- حضرت عبد المطلب(ع) می‌فرماید: در خواب دیدم که گویا درختی بر کمر من روییده و بلندای آن درخت به آسمان می‌رسید و شاخه‌های آن تا شرق و غرب کشیده شده بود. نوری از آن ساطع بود که از نور آفتاب هفتاد برابر شدیدتر بود؛ و دیدم که عرب و عجم در برابر آن به سجده در آمده‌اند و هر روز عظمت و نور آن بیشتر می‌شود. سپس گروهی از قریش را دیدم که قصد قطع آن را داشتند، ولی همین که به آن نزدیک شدند جوانی خوش سیما و پاکیزه لباس آنان را گرفت و کمرشان را 

شکست و چشمانشان را بیرون آورد.

تعبیر کننده گفت:‹ از صلب تو فرزندی به دنیا می‌آید که شرق و غرب را مالک میشود و برای مردم وحی می‌آورد›.

حضرت عبدالمطلب(ع) به حضرت ابوطالب(ع) گفت: ببین شاید تو باشی (یعنی پدر آن جوان – علی(ع) – که از این درخت دفاع می‌کند).

۲- حضرت فاطمه بنت اسد هنگام تولد پیامبر به نزد همسرش آمد و نقل کرد که هنگام ولادت پیامبر(ص) برای آمنه سرزمین فارس و قصرهای شام از دور نمایان شده.حضرت ابوطالب(ع) به او فرمود:

از این مسئله تعجب کرده‌ای؟! سی سال صبر کن تا تو را بشارت به فرزندی مثل او دهم جز در نبوت! تو حامله می‌شوی و جانشین و وزیر او را به دنیا می‌آوری!

۳- حضرت فاطمه بنت اسد می‌گوید: در دعای از خدا حاجتی خواستم و عرض کردم: پروردگارا، فرزند پسری به من عطا کن که برادر و وزیر محمد گردد.

۴- حضرت ابوطالب(ع) و فاطمه بنت اسد صاحب هیچ فرزندی نمی‌شدند. بنابراین سرپرستی پیامبر(ص) را بر عهده گرفتند.

پیامبر که رغبت فاطمه بنت اسد را به مادر شدن فهمیده بود، فرمود

مادر جان، یک قربانی خالصانه برای خداوند ذبح کن و در آن شریکی قرار مده. خداوند آن را از تو می‌پذیرد و از تو قبول می‌کند و حاجت تو را به زودی بر می‌آورد.

فاطمه بنت اسد خالصانه قربانی کرد و از خدا خواست فرزند پسری به او عطا کند.

۵- آن شبی که وجود مبارک امیرالمؤمنین(ع) در رحم مادر قرار گرفت تا چند روز زمین به لرزه در آمد. پس ابوطالب(ع) رو به مردم مکه کرد و فرمود:ای مردم، خداوند تبارک و تعالی امشب حادثه‌ی جدیدی در جهان هستی ایجاد کرده و مخلوقی را خلق کرده که اگر او را طاعت نکنید و به ولایت او اقرار ننمایید و به امامتش گواه نباشید، این تحول آرام نمی‌گیرد و آن قدر ادامه پیدا می‌کند که در سرزمین تهامه برای شما مسکنی باقی نماند. سپس مردم قبول کردند و ابوطالب(ع) دست به دعا برداشت و زلزله به پیان آمد.

۶- جلوه‌ی نور حضرت علی(ع) در چهره‌ی فاطمه بنت اسد نمایان بود. و هچنین ایشان در رحم مادر با مادر تکلم می‌کردند. فاطمه بنت اسد روزی برای زیارت به کعبه ‌رفت ناگهان بتها به صورت روی زمین افتادند و حضرت علی(ع) از داخل شکم دو پای خود را به شدت فشار می‌داد و نمی‌گذاشت به آنجا نزدیک شوم. تبریک موجودات به فاطمه بنت اسد که: ای فاطمه، گوارایت باد فضل و کرامتی که خدایت بدان اختصاص داده به خاطر آنکه حامل امام کریم هستی


داستان ولادت امیر مومنان حضرت علی بن ابی طالب (ع)◄توپترینها►


شکاف کعبه و ولادت امیرالمؤمنین علی(علیه السلام) در خانه کعبه

    خانه کعبه به دست حضرت آدم (ع) ساخته شد و سپس در طوفان نوح آسیب دید و به وسیلۀ ابراهیم خلیل (ع) تجدید بنا شد، حضرت علی (ع) در نهج البلاغه در این زمینه می فرماید: « آیا نمی‏بینید که خداوند مردم جهان را از زمان آدم تا به امروز به وسیلۀ قطعات سنگی امتحان کرده و آن را خانه محترم خود قرار داده، سپس به آدم و فرزندانش دستور داد که به گرد آن طواف کنند». 
ابن شهرآشوب، از امیر المؤمنین (ع) روایت کرده است که در مورد معنای آیه: «إِنَّ أَوَّلَ بَیْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ» در جواب مردی که پرسید: آیا کعبه اولین بیت است؟ حضرت فرموند: نه، قبل از کعبه خانه‏هایی دیگر نیز بوده، لیکن کعبه اولین خانه مبارکی است که برای مردم بنا نهاده شد. خانه‏ای که در آن هدایت و رحمت و برکت است و اولین کسی که آن را بنا نهاد ابراهیم بود، و بعد از او قومی از عرب جرهم آن را بنا کردند، و باز روزگار آن را ویران کرد، عمالقه برای بار سوم آن را بنا کردند، و برای نوبت چهارم، قریش آن را تجدید بنا نمودند.  
بعد از آن که زمام امر کعبه به دست قصی بن کلاب، یکی از اجداد رسول خدا (ص) افتاد (یعنی قرن دوم قبل از هجرت) قصی آن را خراب کرد و از نو با استحکامی بیشتر بنا نمود و با چوب دوم (درختی شبیه به نخل) و کنده‏های نخل آن را پوشانید، و این بنا همچنان بر جای بود تا زمانی که عبد اللَّه زبیر در عهد یزید بن معاویه مسلط بر حجاز شد و یزید سرداری به نام حصین را برای ویران کردن آن فرستاد، و در اثر جنگ و سنگ های بزرگی که لشکر یزید با منجنیق به طرف شهر مکه‏ پرتاب می‏کردند، کعبه خراب شد و آتش‏هایی که باز با منجنیق به سوی شهر می‏ریختند، پرده کعبه و قسمتی از چوب های آن را سوزانید. بعد از آن که با مردن یزید جنگ تمام شد، عبد اللَّه بن زبیر به فکر افتاد، کعبه را خراب نموده بنای آن را تجدید کند، دستور داد گچی ممتاز از یمن آوردند، و آن را با گچ بنا نمود و حجر اسماعیل را جزء خانه کرد، و در کعبه را که قبلا در بلندی قرار داشت، تا روی زمین پائین آورد. و در برابر در قدیمی، دری دیگر کار گذاشت. تا مردم از یک در وارد شوند و از در دیگر خارج شوند و ارتفاع کعبه را ۲۷ ذراع (تقریبا سیزده متر و نیم) قرار داد و چون از بنای آن فارغ شد، داخل و خارج آن را با مشک و عبیر معطر کرد، و آن را با جامه‏ای از ابریشم پوشانید، و در هفدهم رجب سال ۶۴ هجری از این کار فارغ گردید.
و بعد از آن که عبد الملک مروان متولی امر خلافت شد، حجاج بن یوسف خانه‏ای را که عبد اللَّه بن زبیر ساخته بود خراب نموده به شکل قبلی‏اش برگرداند. حجاج دیوار کعبه را از طرف شمال شش ذراع و یک وجب خراب نموده و به اساس قریش رسید و بنای خود را از این سمت بر آن اساس نهاد، و باب شرقی کعبه را که ابن زبیر پائین آورده بود در همان جای قبلی آن (تقریبا یک متر و نیم یا دو متر بلندتر از کف) قرار داد و باب غربی را که عبد اللَّه اضافه کرده بود مسدود کرد، آن گاه زمین کعبه را با سنگ هایی که زیاد آمده بود فرش کرد.وضع کعبه بدین منوال باقی بود، تا آن که سلطان سلیمان عثمانی در سال ۹۶۰ روی کار آمد، سقف کعبه را تغییر داد و چون در سال هزار و صد و بیست و یک هجری احمد عثمانی متولی امر خلافت گردید، مرمت‏هایی در کعبه انجام داد، و هنگامی که سیل عظیم سال هزار و سی و نه بعضی از دیوارهای سمت شمال و شرق و غرب آن را خراب کرده بود، سلطان مراد چهارم، یکی از پادشاهان آل عثمان دستور داد آن را ترمیم کردند و کعبه دیگر تا به امروز دست کاری نشد‏. 
در مورد ولادت حضرت علی (ع) در کعبه کسی آن را مورد تردید قرار نداده است و همه مسلمانان چه شیعه، چه اهل سنت این اعجاز را پذیرفتند و در منابع معتبر شیعی این گونه آمده است که یزید بن قعنب می گوید: من با عباس بن عبد المطلب و جمعی از عبد العزی برابر خانه کعبه نشسته بودیم که فاطمه بنت اسد مادر امیر المؤمنین (ع) که نه ماه به او آبستن بود آمد و درد زائیدن داشت؛ گفت خدایا من به تو ایمان دارم و بدان چه از نزد تو آمده است؛ از رسولان و کتاب ها مؤمن هستم و به سخن جدم ابراهیم خلیل (ع) تصدیق دارم و او است که این بیت عتیق را ساخته به حق آن که این خانه را ساخته و به حق مولودی که در شکم من است، این ولادت را بر من آسان کن، یزید بن قعنب می گوید: ما به چشم خود دیدیم که خانه خدا از پشت شکافت و فاطمه به درون آن رفت و از دیده ما نهان شد و دیوار به هم آمد و خواستیم قفل در خانه را بگشائیم، ولی گشوده نشد و دانستیم که این امر از طرف خدای عز و جل است و پس از چهار روز بیرون آمد و امیر المؤمنین را در دست داشت و سپس گفت من بر همه زنان گذشته فضیلت دارم؛ زیرا آسیه بنت مزاحم خدا را به نهانی پرستید؛ در آن جا که پرستش خدا خوب نبود جز از روی ناچاری، و مریم دختر عمران نخل خشک را به دست خود جنبانید تا از آن خرمای تازه چید و خورد و من در خانه محترم خدا وارد شدم و از میوه بهشت و بار و برگش خوردم و چون خواستم بیرون آیم یک هاتفی آواز داد ای فاطمه نام فرزندت را علی بگذار که او علی است و خدای اعلی می فرماید: من نام او را از نام خود گرفتم و به ادب خود تادیبش نمودم و غامض علم خود را به او آموختم و او است که بت‏ها را در خانه من می شکند و او است که در بام خانه‏ام اذان می گوید و مرا تقدیس و تمجید می کند خوشا به حال کسی که او را دوست دارد و فرمان بردار او است و بدا به حال کسی که او را دشمن دارد و نافرمانی او کند. شیخ مفید رضوان الله تعالی علیه در این باره می‌نویسد :
حضرت امیر المؤمنین علی بن ابى طالب علیه السّلام در روز جمعه سیزدهم ماه رجب پس از سى سال از عام الفیل در خانه خدا در شهر مکه به دنیا آمد ، نه پیش از وى کسى در خانه خدا به دنیا آمده و نه بعد از آن حضرت. تولد امیر مؤمنان علیه السّلام در خانه خداوند فضیلت و شرافتى است که پروردگار بزرگ برای بزرگداشت مقام و منزلتش به آن حضرت اختصاص داده است . 
دیدگاه علمای اهل سنت:
حاکم نیشابوری  روایات متواترى وارد شده که فاطمه بنت اسد ، امیرمؤمنان على بن ابى طالب – کرم الله وجهه – را در داخل کعبه به دنیا آورده است. 
شاه ولی الله دهلوی  وی در مناقب امیر مؤمنان علیه السلام می‌نویسد :
و از مناقب وی رضی الله عنه که در حین ولادت او ظاهر شد یکی آن است که در جوف کعبه معظمه تولد یافت .
سبط ابن جوزی  روایت شده است که فاطمه بنت أسد ، در حالی که باردار بود ، خانه خدا را طواف می‌کرد ، درد زایمان او را فراگرفت ، در خانه کعبه به روی او باز شد ، پس داخل خانه کعبه شد و فرزندش را به دنیا آ‌ورد .
مسعودی   محل تولد علی علیه السلام ، خانه کعبه است .
گنجی شافعی   امیر مؤمنان علیه السلام شب جمعه سیزده رجب ، سال سیم بعد از واقعه عام الفیل در داخل خانه خدا به دنیا آمد. کسی پیش از آن حضرت و بعد از آن در داخل خانه کعبه به دنیا نیامده است و این از فضائل اختصاصی آن حضرت است که خداوند به جهت بزرگداشت مقام او عطا کرده است .
ابن صباغ المالکی  على علیه السلام در مکه مشرفه در داخل بیت الحرام ( کعبه ) در روز جمعه سیزدهم ماه خدا یعنى ماه رجب سال سى ام عام الفیل و بیست و سه سال پیش از هجرت به دنیا آمد … پیش از او هیچ کس در کعبه متولد نشد و این فضیلتى است که خداوند به جهت بزرگداشت و بالا بردن مقام و اظهار کرامت او مخصوص حضرتش گردانیده است .
حلبی   زیرا آن حضرت در داخل خانه کعبه متولد شد و عمر رسول خدا در آن روز سی سال بود .نتیجه گیری:

•     موارد بالا از مطالبی است که اگر کسی آن ها را نتواند بپذیرد، به مسلمانی او لطمه نمی‌خورد و از ضروریات اسلام نیست. بنابراین اگر کسی آن ها را قبول نداشته باشد، به جهت این که دلیل متقنی ندارند و یا عقل قادر به درک و فهم و تصدیق آن ها نیست، مشکلی پیش نمی آید.
•     شیعه و اهل تسنن باور دارند که معجزه شکاف کعبه یقینی است و تولد حضرت علی (ع) در داخل کعبه انجام گرفته است.
•     با توجه به تخریب و تجدید بنای کعبه در سال های بعد از ولادت و زندگی حضرت علی (ع) به طور طبیعی باید آثار اولیه شکاف به وجود آمده در هنگام ورود مادر امیرالمؤمنین (ع) به داخل کعبه از بین رفته باشد و این حقیقتی است که کسی نمی تواند منکر آن باشد. 
•     ولی آنچه هم اکنون در واقعیت وجود دارد، شکافی دائمی در رکن یمانی کعبه است که بارها توسط کشور عربستان ترمیم شده ولی فایده ای نداشته و نهایتا آن را نقره کوب کرده و هر از چند گاهی ترمیم موضعی می کنند. مصداق دیگر این مطلب حر بن یزید   ، حائر حسینی و شهید پلارک  می باشد.تهیه وتنظیم :سیدمجتبی علوی

مازندران -ساری

You May Also Like