پیام دکتر گوران مدیرعامل سازمان حمل ونقل وترافیک بمناسبت ۲۹ دی روز هوای پاک

دیدن آسمان آبی با ابرهای سفید این روزها برای اکثر مردم ، به خصوص کسانی که درابرشهرهایی (کلان شهرها) زندگی می کنند ، بی شک به یک آرزو شبیه است.

آلودگی هوا یعنی حضور یک ، چند و یا مخلوطی از آلوده کننده های مختلف در هوای آزاد ، به اندازه ای است که برای انسان مضر بوده و یا موجب زیان رساندن به حیوانات ، گیاهان و اموال شود.

حمل و نقل یکی از بزرگترین منابع آلودگی هواست و طبق برآوردها مسئول بیش از ۶۰درصد آلودگی هوای شهرها در ایران می باشد. احتراق سوختهای فسیلی در موتور وسائل نقلیه اثرات نامطلوبی بر روی محیط زیست و انسان می گذارد. اخیرا برای کاهش انتشار آلاینده های هوا ،استفاده از سوختهای پاک تر و موتورهای با راندمان بالاتر توسعه یافته اند ولی با توجه به افزایش سفر های درون شهری ،حمل ونقل همچنان بعنوان یکی از منابع آلودگی هوای شهرها محسوب می شود.
باید یاداور شد که قدمت روز هوای پاک در ایران از کشورهای فرانسه وایتالیا بیشتر است وهدف از اعلام روز ملی هوای پاک ایجاد خساسیت در بین اقشار مختلف جامعه بوده است واز انجایی که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا ،مشارک مردمی وافزایش بین بخشی است از این رو می تواند عامل مهمی درایجاد این مشارکت وهماهنگی بین بخشی باشد.
اینجانب روز هوای پاک را به همشهریان عزیزم تبریک میگویم و از همه شهروندان فهیم مازندرانی بویژه ساروی می خواهیم با استفاده از حمل ونقل عمومی به سوی هوای پاک قدم بردارند تا دراین امر سهیم باشند.
احمدگوران
مدیرعامل سازمان حمل ونقل وترافیک شهرداری ساری

You May Also Like